Skialp-Slovensko - Zlyžovanie Hincovho sedla ku Morskému oku - Vetroplach magazin

Zlyžovanie Hincovho sedla ku Morskému oku

26.11.2018
zlyzovanie-hincovho-sedla-ku-morskemu-oku

 Koniec Marca 2017. Skialpová sezóna v plnom prúde. Po okruhu cez Temnosmrečianske sedlo, Chalubinského bránu a Rysy hovorím deň potom Matúšovi: "Potrebujem ísť súrne cez tú Kamzíčiu štrbinu, keď sme ju  minule nestihli!"

Matúš vyjednáva: "Aj by som šiel ale poďme cez Hincove sedlo. Zlyžujeme pekný zjazd, ešte som ho nešiel a môžeme pokračovať to čo chceš ísť ty!"

"To bude moc dlhé, a ísť taký zjazd pred Kamzíčou? Aké to je ťažké?" odpovedám

"Nebude to dlhšie ako cez Rysy a vraj to nie je ani ťažké!" Matúš nechce ústúpiť, cíti že podmienky na jeden z najveľkolepejších tatranských zjazdov sú dobré...

"Počuj ale veď mám nové lyže, len včera som ich doviezol domov. To mám ísť hneď nejaký extrémny zjazd?" bránim sa...

Na druhý deň už klasická parkovačka pri električke PP, Mengusovskou hore a v Hincovom sedle (2323m.) sme o 12:30 

Počasie praje, úvodný žlab vyzerá dobre a tak začíname lyžovať smerom ku Morskému oku (1395m.)

nekonečne_dlhý_žlab_s_vyrovnaným_sklonom

Zjazd začína celkom príjemným žlabom. Potom následuje široká pláň. na jej spodku odbočujeme doprava a traverzneme do začínajúceho žlabu. Stále pomerne vyrovnaný sklon cca 30-40 stupňov. V žlabe sa pristrmuje podľa poľského sprievodcu až na 47 stupňov. Najťažšie miesto je na jeho konci. Zúženie šúcham, nie som žiadny extrémny lyžiar. Matúš skáče, predsa len toho posledné sezóny odskákal veľa. Potom je už terén širší ale strmosť ostáva. Traverz doprava a širším žlabom držiac sa stále vpravo sa dostávame až ku úpätiu Mengusákov. Pod nami už len pleso.

Bolo to parádne. Tou veľkoleposťou myslím tú expozíciu, výhľady a to vzdušné položenie nad Morským okom. Porovnávať sa to dá samozrejme s ostatnými zjazdami v tomto kotli ako napríklad z Rysov alebo z Východného Mengusáku. 

Aj keď tento zjazd nepatrí medzi tie najťažšie tak ho určite neradno podceňovať. Záujemncovia by mali presne vedieť čo robia a vydať sa doňho iba v dobrých podmienkach.

My s Matúšom sme po dolyžovaní ku plesu opäť nalepili pásy a vydali sa obaja prvý raz cez Vyšnú Kamzíčiu štrbinu. Podarilo sa nám nájsť a prejsť to, čo sme potrebovali. Zážitky sme mali intenzívne a po zjazde Spádovou dolinkou do Ťažkej doliny sme sa naspäť do civilizácie prehupli cez Váhu už pri oranžových farbách zapadajúceho slnka... ale to už je zas iný príbeh. Tento náučno -poznávací okruh ani nepíšem celý do článku... veď kto už by ho chcel opakovať :)

 

Martin Bartoň

Fotky Zlyžovanie Hincovho sedla ku Morskému oku


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Zlyžovanie Hincovho sedla ku Morskému oku
Čendo 26.11.2018
Takéto parády Martin tu dávaš, a to sme sa ešte ani nešmykli túto sezónu :D určite pridaj aj tú druhú časť.

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4383325